Microchip Technology PIC16LF18323-E/P
PIC16LF18323-E/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF18323-E/P
Brief Description
IC MCU 8BIT 14DIP
Datasheet Download
PIC16LF18323-E/P.pdf
Availability of PIC16LF18323-E/P
QUANTITY
PIC16LF18323-E/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF18323-E/P
Internal Part NumberEIS-PIC16LF18323-E/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F18313/18323 Errata & Data Sheet Rev 19/Oct/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package30
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
Core Size8-Bit
Speed32MHz
Number of I/O12
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 15x10b, D/A 1x5b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case14-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package14-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF18323-E/P
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF18323-E/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF18323-E/P Details Description
Related parts for PIC16LF18323-E/P
JUMPER-H1503TR/A3049L/X 4" datasheet.pdf
TAG MARKING TERM BLOCK 101-150 datasheet.pdf
RELAY SSR LOWVOL DIS 25.0V 40A datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 1W datasheet.pdf