Vishay/BCcomponents SFR25H0003831FR500
SFR25H0003831FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0003831FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.83K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0003831FR500.pdf
Availability of SFR25H0003831FR500
QUANTITY
SFR25H0003831FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0003831FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0003831FR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.83k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0003831FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0003831FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0003831FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0003831FR500
RES SMD 18.2K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TRANS PNP 32V 0.5A SPT datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.8A DDPAK datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 4.7"L X 4.72"W datasheet.pdf
LED MINI PANEL RED 24V W/CONN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 150V 1A SOD123H datasheet.pdf
RES SMD 8.45KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf