ITT Cannon, LLC CA3100E20-27PB05-15
CA3100E20-27PB05-15 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E20-27PB05-15
Brief Description
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100E20-27PB05-15.pdf
Availability of CA3100E20-27PB05-15
QUANTITY
CA3100E20-27PB05-15 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E20-27PB05-15
Internal Part NumberEIS-CA3100E20-27PB05-15
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions14
Shell Size - Insert20-27
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E20-27PB05-15
Related LinksCA3100E20, CA3100E20-27PB05-15 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E20-27PB05-15 Details Description
Related parts for CA3100E20-27PB05-15
RES SMD 590 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 200MHZ 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 4.15A 10 MOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
COVER CAP METAL M16 datasheet.pdf
FIXED IND 6.2UH 2.38A 60 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf