Microchip Technology PIC16LF1847-I/SO
PIC16LF1847-I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1847-I/SO
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 18SOIC
Datasheet Download
PIC16LF1847-I/SO.pdf
Availability of PIC16LF1847-I/SO
QUANTITY
PIC16LF1847-I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1847-I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1847-I/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
mTouch Capacitive Touch Sensing
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F1847x Datasheet Update 06/Aug/2013
Errata Update 14/Nov/2014
PdCu Wire Update 18/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
PCN OtherDie Attach Material Add 13/Oct/2015
Standard Package42
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ mTouch™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O15
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package18-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1847-I/SO
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1847-I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1847-I/SO Details Description
Related parts for PIC16LF1847-I/SO
IC REG CHARGE PUMP 5V 20MA 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC LINE DRVR/RCVR RS-232 16-SOIC datasheet.pdf
RES 232 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 147 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES SMD 3.096K OHM 1/10W 0805 datasheet.pdf
HAN PROG PORT 2X PS/2 W/10' datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf