Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y1169700R000T0R
Y1169700R000T0R picture photo
Mfg. Part Number
Y1169700R000T0R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 700OHM 0.01% 0.6W J LEAD
Datasheet Download
Y1169700R000T0R.pdf
Availability of Y1169700R000T0R
QUANTITY
Y1169700R000T0R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y1169700R000T0R
Internal Part NumberEIS-Y1169700R000T0R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSMR3D
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)700
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case3017 J-Lead
Supplier Device PackageSMD, Stand Off
Size / Dimension0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height0.122" (3.09mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y1169700R000T0R
Y1169700R000T0R Details Description
Related parts for Y1169700R000T0R
FUSE BRD MNT 3A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 25A 120V datasheet.pdf
RES SMD 33.2KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 16POS 2MM T/H datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 56VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
BCD 10-POSITION REAL CODE SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS STR .100" TIN datasheet.pdf
CABLE 12COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CONNECTOR 44POS STRT TERM DIN datasheet.pdf