Microchip Technology PIC16LF1847-I/SO
PIC16LF1847-I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1847-I/SO
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 18SOIC
Datasheet Download
PIC16LF1847-I/SO.pdf
Availability of PIC16LF1847-I/SO
QUANTITY
PIC16LF1847-I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1847-I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1847-I/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
mTouch Capacitive Touch Sensing
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16(L)F1847x Datasheet Update 06/Aug/2013
Errata Update 14/Nov/2014
PdCu Wire Update 18/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
PCN OtherDie Attach Material Add 13/Oct/2015
Standard Package42
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ mTouch™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O15
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package18-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1847-I/SO
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1847-I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1847-I/SO Details Description
Related parts for PIC16LF1847-I/SO
IC REG CTRLR FLYBK ISO 16-SOIC datasheet.pdf
IC BATT CHRGR LI-ION 4.1V 16-QFN datasheet.pdf
IC COMPARATOR BTR 8-UMAX datasheet.pdf
ENCODER OPT 16PPR 6.35MM D SHAFT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO214AC datasheet.pdf
IC ADC 12BIT I2C INTRFC 10QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 15V 3A TO220-5 datasheet.pdf