Microchip Technology PIC16LF1903-E/SP
PIC16LF1903-E/SP picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1903-E/SP
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SDIP
Datasheet Download
PIC16LF1903-E/SP.pdf
Availability of PIC16LF1903-E/SP
QUANTITY
PIC16LF1903-E/SP Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1903-E/SP
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1903-E/SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC16LF1902,3 Errata and Datasheet Revision 20/Nov/2013
PIC16LF1902/1903 Datasheet Update 18/Jul/2014
Copper Bond Wire 07/Apr/2015
Datasheet Update 16/Apr/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 22/Apr/2014
Qualification Revision 23/Jun/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 11x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-SPDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1903-E/SP
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1903-E/SP Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1903-E/SP Details Description
Related parts for PIC16LF1903-E/SP
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 205 OHM 1% 20W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 40A datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
SCREWLESS W/LEVER 5.08MM, 7 POSN datasheet.pdf