Microchip Technology PIC16LF1906-I/MV
PIC16LF1906-I/MV picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1906-I/MV
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28UQFN
Datasheet Download
PIC16LF1906-I/MV.pdf
Availability of PIC16LF1906-I/MV
QUANTITY
PIC16LF1906-I/MV Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1906-I/MV
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1906-I/MV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC16LF190X CMOS MCUs
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
PCN OtherPIC16LF190Y Data Sheet Updates 03/Sep/2014
CuPdAu Bond Wire 24/Apr/2015
Standard Package91
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityLIN, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 11x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-UQFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1906-I/MV
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1906-I/MV Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1906-I/MV Details Description
Related parts for PIC16LF1906-I/MV
FIXED IND 1.3UH 1.5A 58 MOHM SMD datasheet.pdf
CONV DC-DC 5W 24VIN 12VOUT DUAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO PWM 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG ADAPTOR SLOT 8POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RES 176K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
DYNAMIC D1100D REC HSG 24P X YEL datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V 10% X5R 0603 datasheet.pdf