Microchip Technology PIC16LF1907-E/MV
PIC16LF1907-E/MV picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1907-E/MV
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40UQFN
Datasheet Download
PIC16LF1907-E/MV.pdf
Availability of PIC16LF1907-E/MV
QUANTITY
PIC16LF1907-E/MV Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1907-E/MV
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1907-E/MV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Bond Wire Update 11/May/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
PCN OtherPIC16LF190Y Data Sheet Updates 03/Sep/2014
Standard Package73
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityLIN, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O36
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 14x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case40-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package40-UQFN (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1907-E/MV
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1907-E/MV Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1907-E/MV Details Description
Related parts for PIC16LF1907-E/MV
Connector Receptacle 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 0.246W SOT-23 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.1A 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
TRIM KIT FOR 48" X 312" MAT. RAM datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
381 TB SPR CLA PRESS FIT datasheet.pdf
CAP FILM 11NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf