Microchip Technology PIC16LF1934-E/MV
PIC16LF1934-E/MV picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1934-E/MV
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 40UQFN
Datasheet Download
PIC16LF1934-E/MV.pdf
Availability of PIC16LF1934-E/MV
QUANTITY
PIC16LF1934-E/MV Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1934-E/MV
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1934-E/MV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Bond Wire Update 11/May/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package73
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O36
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 14x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case40-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package40-UQFN (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1934-E/MV
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1934-E/MV Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1934-E/MV Details Description
Related parts for PIC16LF1934-E/MV
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC SER/DESER 10-50MHZ 32-LLP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 3.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PTC THERMISTOR A 1041-B 120-A110 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CABLE FFC 1MM TYPE 2 14P 152MM datasheet.pdf
2X13P MOD II SHROUDED HEADER, RT datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf