Microchip Technology PIC16LF1934T-I/ML
PIC16LF1934T-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1934T-I/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
PIC16LF1934T-I/ML.pdf
Availability of PIC16LF1934T-I/ML
QUANTITY
PIC16LF1934T-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1934T-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1934T-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPlating 04/Jun/2013
PCN Assembly/OriginQualification Assembly Site 01/May/2014
Qualification Report 01/Jul/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O36
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 14x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1934T-I/ML
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1934T-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1934T-I/ML Details Description
Related parts for PIC16LF1934T-I/ML
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 388PBGA datasheet.pdf
CAP CER 100UF 6.3V X5R 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 500MA 540 MOHM TH datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMPC datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 30"L X 24"W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS SKT datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 576K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 88POS GOLD datasheet.pdf
DIODE SW 1A 200V 150NS DO204AL datasheet.pdf
CAP POLY 330UF 20% 4V SMD datasheet.pdf