Microchip Technology PIC16LF1937-I/P
PIC16LF1937-I/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1937-I/P
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40DIP
Datasheet Download
PIC16LF1937-I/P.pdf
Availability of PIC16LF1937-I/P
QUANTITY
PIC16LF1937-I/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1937-I/P
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1937-I/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesXLP Deep Sleep Mode
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification PDIP-28L/40L 21/Oct/2013
Qualification Assembly Site PDIP-28/40L 23/Aug/2013
Qualification Copper Wire 22/Apr/2014
Qualification Revision 23/Jun/2014
Assembly Site Addition 24/Apr/2015
Assembly Site Transfer 13/May/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O36
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 14x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case40-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package40-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1937-I/P
Related LinksPIC16LF, PIC16LF1937-I/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1937-I/P Details Description
Related parts for PIC16LF1937-I/P
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 32.5VC DO222AA datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN UNINSUL RECEPT 20-24AWG datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 3K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 50A datasheet.pdf
CAP CER 51PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0068UF 5% 1600VDC AXI datasheet.pdf