Microchip Technology PIC16LF627-04/SO
PIC16LF627-04/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF627-04/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18SOIC
Datasheet Download
PIC16LF627-04/SO.pdf
Availability of PIC16LF627-04/SO
QUANTITY
PIC16LF627-04/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF627-04/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16LF627-04/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPdCu Wire Update 18/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package42
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed4MHz
ConnectivityUART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O16
Program Memory Size1.75KB (1K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
RAM Size224 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package18-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF627-04/SO
Related LinksPIC16LF6, PIC16LF627-04/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF627-04/SO Details Description
Related parts for PIC16LF627-04/SO
SENSOR PRESSURE DIFF 5" H2O 4SIP datasheet.pdf
RES SMD 54.9KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RIM-I 3 6/60VAC RC datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CAP CER 220PF 300VAC RADIAL datasheet.pdf
DSUB 37 F PCB STR G50 ZINC datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf