Microchip Technology PIC16LF628-04/SS
PIC16LF628-04/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF628-04/SS
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP
Datasheet Download
PIC16LF628-04/SS.pdf
Availability of PIC16LF628-04/SS
QUANTITY
PIC16LF628-04/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF628-04/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16LF628-04/SS
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package67
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed4MHz
Number of I/O16
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
RAM Size224 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF628-04/SS
Related LinksPIC16LF6, PIC16LF628-04/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF628-04/SS Details Description
Related parts for PIC16LF628-04/SS
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 2A 24LLP datasheet.pdf
MULTI DECK ROTARY SWITCH datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 440 I/O 1156FCBGA datasheet.pdf
IC DUAL PUSH BUTTON RESET 8MLF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf