Microchip Technology PIC16LF628A-I/ML
PIC16LF628A-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF628A-I/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
PIC16LF628A-I/ML.pdf
Availability of PIC16LF628A-I/ML
QUANTITY
PIC16LF628A-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF628A-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16LF628A-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package61
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Number of I/O16
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
RAM Size224 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF628A-I/ML
Related LinksPIC16LF6, PIC16LF628A-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF628A-I/ML Details Description
Related parts for PIC16LF628A-I/ML
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN RING TONG 12-10AWG #10 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 100 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PLUG 8POS W/0.5 M TPE WIRE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 880MA 166 MOHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 229 TYP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 200MA AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 1W DO214AC datasheet.pdf