Microchip Technology PIC16LF628A-I/SS
PIC16LF628A-I/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF628A-I/SS
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP
Datasheet Download
PIC16LF628A-I/SS.pdf
Availability of PIC16LF628A-I/SS
QUANTITY
PIC16LF628A-I/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF628A-I/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16LF628A-I/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationLead-Frame/Compound Update 27/May/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package67
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityUART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O16
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
RAM Size224 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF628A-I/SS
Related LinksPIC16LF6, PIC16LF628A-I/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF628A-I/SS Details Description
Related parts for PIC16LF628A-I/SS
FUSE BRD MNT 6.3A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
HEAT SHRINK PVC 1/8" X 100' datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 202K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LABEL ELECTRL WARN 2.25"X0.5" datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 1.2K OHM 11SIP datasheet.pdf
Crystal 54.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC LED DRIVER RGLTR DIM 10MSOP datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf