Vishay/Dale M55342H01B301DRWS
M55342H01B301DRWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H01B301DRWS
Brief Description
RES SMD 301 OHM 1% 1/20W 0502
Datasheet Download
M55342H01B301DRWS.pdf
Availability of M55342H01B301DRWS
QUANTITY
M55342H01B301DRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H01B301DRWS
Internal Part NumberEIS-M55342H01B301DRWS
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0502
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)301
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case0502 (1106 Metric)
Supplier Device Package0502
Size / Dimension0.055" L x 0.025" W (1.40mm x 0.64mm)
Height0.030" (0.76mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H01B301DRWS
Related LinksM55342H0, M55342H01B301DRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H01B301DRWS Details Description
Related parts for M55342H01B301DRWS
CONN HEADER .100 SINGL STR 27POS datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CABLE TIE REL POLY WR BLK 20.1" datasheet.pdf
THERMISTOR NTC DISK 4KOHM 25C datasheet.pdf
MICROVALVE POS DETECT HORIZ NO datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES 14.1 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS STR .100" TIN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
METRAL MINICOAX RECE datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 820K OHM 14SOIC datasheet.pdf