Stackpole Electronics Inc. RSF1FB5K62
RSF1FB5K62 picture photo
Mfg. Part Number
RSF1FB5K62
Brief Description
RES MO 1W 5.62K OHM 1% AXIAL
Datasheet Download
RSF1FB5K62.pdf
Availability of RSF1FB5K62
QUANTITY
RSF1FB5K62 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF1FB5K62
Internal Part NumberEIS-RSF1FB5K62
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF1FB5K62
Related LinksRSF1F, RSF1FB5K62 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF1FB5K62 Details Description
Related parts for RSF1FB5K62
CONN HEADER 8POS 2MM RT ANG TIN datasheet.pdf
IC FET BUS EXCH SWCH 56-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 28V RED datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
Connector Socket 33 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES SMD 38.8K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf