Microchip Technology PIC16LF724-I/MV
PIC16LF724-I/MV picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF724-I/MV
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 40UQFN
Datasheet Download
PIC16LF724-I/MV.pdf
Availability of PIC16LF724-I/MV
QUANTITY
PIC16LF724-I/MV Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF724-I/MV
Internal Part NumberEIS-PIC16LF724-I/MV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Bond Wire Update 11/May/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package73
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O36
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 14x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case40-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package40-UQFN (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF724-I/MV
Related LinksPIC16LF, PIC16LF724-I/MV Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF724-I/MV Details Description
Related parts for PIC16LF724-I/MV
IC AMP W/SHTDN LP 1GHZ 8-SOIC datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 200V 6A TO252 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 60A 2WDSON datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 30W datasheet.pdf
DIODE ZENER 6V 500MW SOD123 datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf