Microchip Technology PIC16LF726-I/ML
PIC16LF726-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF726-I/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
PIC16LF726-I/ML.pdf
Availability of PIC16LF726-I/ML
QUANTITY
PIC16LF726-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF726-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16LF726-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesXLP Deep Sleep Mode
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package61
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 11x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF726-I/ML
Related LinksPIC16LF, PIC16LF726-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF726-I/ML Details Description
Related parts for PIC16LF726-I/ML
IC OPAMP GP 44KHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIR 7C 7#12 PIN PLUG datasheet.pdf
FAN GUARD LOUVERED 120MM GREY datasheet.pdf
BOTTOM, TUBE datasheet.pdf
LED COB CXB3050 5000K WHT SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf