Microchip Technology PIC16LF727T-I/MV
PIC16LF727T-I/MV picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF727T-I/MV
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40UQFN
Datasheet Download
PIC16LF727T-I/MV.pdf
Availability of PIC16LF727T-I/MV
QUANTITY
PIC16LF727T-I/MV Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF727T-I/MV
Internal Part NumberEIS-PIC16LF727T-I/MV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Bond Wire Update 11/May/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O36
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 14x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case40-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package40-UQFN (5x5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF727T-I/MV
Related LinksPIC16LF7, PIC16LF727T-I/MV Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF727T-I/MV Details Description
Related parts for PIC16LF727T-I/MV
FIXED IND 270UH 400MA 557 MOHM datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO220 datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC AMP/DRIVER DIFF 8-MSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
DISPLAY 660NM RED ALPHANUM 0.39" datasheet.pdf
RES CHAS MNT 31.2 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS STR .100" GOLD datasheet.pdf