Microchip Technology PIC16LF73-I/SS
PIC16LF73-I/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF73-I/SS
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SSOP
Datasheet Download
PIC16LF73-I/SS.pdf
Availability of PIC16LF73-I/SS
QUANTITY
PIC16LF73-I/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF73-I/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16LF73-I/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationCopper Bond Wire 17/Dec/2014
PCN Assembly/OriginMold Compound Update 30/Jul/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package47
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O22
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 5x8b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF73-I/SS
Related LinksPIC16LF, PIC16LF73-I/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF73-I/SS Details Description
Related parts for PIC16LF73-I/SS
IC OPAMP VFB 400MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
CONN HEADER 58POS DL .100 15GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CIR BRKR 15A 240VAC 80VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 1.56M OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG BLUE 100' datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPDT datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP10T SLD SHORT datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf