Microchip Technology PIC16LF874-04/PT
PIC16LF874-04/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF874-04/PT
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC16LF874-04/PT.pdf
Availability of PIC16LF874-04/PT
QUANTITY
PIC16LF874-04/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF874-04/PT
Internal Part NumberEIS-PIC16LF874-04/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationTQFP-44L Palladium Coated Copper Wire 17/Dec/2013
PCN Assembly/OriginQualification PDIP-28L/40 Revision 05/Sept/2013
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed4MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O33
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
RAM Size192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF874-04/PT
Related LinksPIC16LF8, PIC16LF874-04/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF874-04/PT Details Description
Related parts for PIC16LF874-04/PT
CAP TANT POLY 470UF 4V 2917 datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM SINGLE STR 33POS datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 79MA 8 OHM SMD datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 0.8A TO-92 datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 13.6VC SMC datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 44POS 2.54MM GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
HD VT TH datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
BLADE SHIFT BUSHING SPACE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf