Microchip Technology PIC16LF874-04I/PQ
PIC16LF874-04I/PQ picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF874-04I/PQ
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44MQFP
Datasheet Download
PIC16LF874-04I/PQ.pdf
Availability of PIC16LF874-04I/PQ
QUANTITY
PIC16LF874-04I/PQ Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF874-04I/PQ
Internal Part NumberEIS-PIC16LF874-04I/PQ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationCopper/Gold Bond Wire 07/Apr/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package96
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed4MHz
Number of I/O33
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
RAM Size192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-QFP
Supplier Device Package44-MQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF874-04I/PQ
Related LinksPIC16LF8, PIC16LF874-04I/PQ Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF874-04I/PQ Details Description
Related parts for PIC16LF874-04I/PQ
FUSE CERAMIC 1.6A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 30A DPAK datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 16V NP0 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CAP 220MF -20% +80% 5.5V T/H datasheet.pdf
RES 81.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf