Maxim Integrated DS1077LZ-40
DS1077LZ-40 picture photo
Mfg. Part Number
DS1077LZ-40
Brief Description
IC OSC DUAL FX FREQ PROG 8-SOIC
Datasheet Download
DS1077LZ-40.pdf
Availability of DS1077LZ-40
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DS1077LZ-40 Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1077LZ-40
Internal Part NumberEIS-DS1077LZ-40
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesDS1077L Application Notes
DS1077L EconOscillator Architecture and Online Interactive Frequency Calculator
DS1077 5V EconOscillator Architecture and Online Interactive Frequency Calculator
Long-Term Supply Program
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 22/Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesEconOscillator™
PackagingTube
TypeOscillator, Fixed Frequency (Dual)
Count-
Frequency4.87kHz ~ 40MHz
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Current - Supply15mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC N
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1077LZ-40
Related LinksDS107, DS1077LZ-40 Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1077LZ-40 Details Description
Related parts for DS1077LZ-40
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT ROMLESS 44PLCC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf