Microchip Technology PIC16LF876A-I/ML
PIC16LF876A-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF876A-I/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
PIC16LF876A-I/ML.pdf
Availability of PIC16LF876A-I/ML
QUANTITY
PIC16LF876A-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF876A-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16LF876A-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package61
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed10MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O22
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 5x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF876A-I/ML
Related LinksPIC16LF8, PIC16LF876A-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF876A-I/ML Details Description
Related parts for PIC16LF876A-I/ML
IC REG CTRLR PWM VM 14-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 2UH 6.2A 11.7 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
SNSR HD REMOTE 1.5M CBL W/CERT datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 10% 1/8W 0505 datasheet.pdf