Microchip Technology PIC16LF877A-I/ML
PIC16LF877A-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF877A-I/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
PIC16LF877A-I/ML.pdf
Availability of PIC16LF877A-I/ML
QUANTITY
PIC16LF877A-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF877A-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16LF877A-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPlating 04/Jun/2013
PCN Assembly/OriginQualification Assembly Site 01/May/2014
Qualification Report 01/Jul/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed10MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O33
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF877A-I/ML
Related LinksPIC16LF8, PIC16LF877A-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF877A-I/ML Details Description
Related parts for PIC16LF877A-I/ML
RES SMD 1.82KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 536 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE TIE, HOOK & LOOP, GRAY datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
RP POL KEY DPX BKA datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS PNL MNT SKT datasheet.pdf