Microchip Technology PIC17C43-16/L
PIC17C43-16/L picture photo
Mfg. Part Number
PIC17C43-16/L
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 8KB OTP 44PLCC
Datasheet Download
PIC17C43-16/L.pdf
Availability of PIC17C43-16/L
QUANTITY
PIC17C43-16/L Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC17C43-16/L
Internal Part NumberEIS-PIC17C43-16/L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 17C
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed16MHz
ConnectivityUART/USART
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Number of I/O33
Program Memory Size8KB (4K x 16)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size454 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 6 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case44-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package44-PLCC (16.59x16.59)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC17C43-16/L
Related LinksPIC17C, PIC17C43-16/L Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC17C43-16/L Details Description
Related parts for PIC17C43-16/L
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
IC KEY SWITCH 2WIRE 20-QSOP datasheet.pdf
TOOL PLUG SMA ANVIL datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 10% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN EDGE .050 140POS DR TH datasheet.pdf