| Internal Part Number | EIS-PIC17C44-25/PT | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Asynchronous Stimulus | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| PCN Design/Specification | TQFP-44L Palladium Coated Copper Wire 17/Dec/2013 | |
| PCN Assembly/Origin | Qualification PDIP-28L/40 Revision 05/Sept/2013 | |
| PCN Packaging | Label and Packing Changes 23/Sep/2015 | |
| Standard Package | 160 | |
| Series | PIC® 17C | |
| Packaging | Tray | |
| Core Processor | PIC | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 25MHz | |
| Number of I/O | 33 | |
| Program Memory Size | 16KB (8K x 16) | |
| RAM Size | 454 x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5 V ~ 6 V | |
| Data Converters | - | |
| Oscillator Type | External | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |