Microchip Technology PIC18F1230-I/SS
PIC18F1230-I/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F1230-I/SS
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20SSOP
Datasheet Download
PIC18F1230-I/SS.pdf
Availability of PIC18F1230-I/SS
QUANTITY
PIC18F1230-I/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F1230-I/SS
Internal Part NumberEIS-PIC18F1230-I/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package67
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityUART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O16
Program Memory Size4KB (2K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 4x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F1230-I/SS
Related LinksPIC18F1, PIC18F1230-I/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F1230-I/SS Details Description
Related parts for PIC18F1230-I/SS
CONN TERM BLK CARD EDGE 18POS datasheet.pdf
CONN SOCKET HSHM 110POS 5ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 7.5NS 144TQFP datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 500MA 1.58 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 7.15 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0027UF RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf