Microchip Technology PIC18F1330-I/SO
PIC18F1330-I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F1330-I/SO
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 18SOIC
Datasheet Download
PIC18F1330-I/SO.pdf
Availability of PIC18F1330-I/SO
QUANTITY
PIC18F1330-I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F1330-I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC18F1330-I/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPdCu Wire Update 18/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package42
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityUART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O16
Program Memory Size8KB (4K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 4x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package18-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F1330-I/SO
Related LinksPIC18F1, PIC18F1330-I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F1330-I/SO Details Description
Related parts for PIC18F1330-I/SO
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 1.5K OHM 0606 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 10NS 44TSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO41 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
POWER CONN POSITIONER datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf