Microchip Technology PIC18F23K20-E/MV
PIC18F23K20-E/MV picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F23K20-E/MV
Brief Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28UQFN
Datasheet Download
PIC18F23K20-E/MV.pdf
Availability of PIC18F23K20-E/MV
QUANTITY
PIC18F23K20-E/MV Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F23K20-E/MV
Internal Part NumberEIS-PIC18F23K20-E/MV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
Errata/Datasheet Update 22/Sep/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
PCN OtherCuPdAu Bond Wire 24/Apr/2015
Standard Package91
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 18K
Core Size8-Bit
Speed48MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size8KB (4K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 11x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-UQFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F23K20-E/MV
Related LinksPIC18F23, PIC18F23K20-E/MV Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F23K20-E/MV Details Description
Related parts for PIC18F23K20-E/MV
CONN HEADER 20POS 4.2MM DUAL SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.05KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP 180D datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 2-ROWS-R datasheet.pdf
3 ROW BOX RECP 105 POS 100 C/L datasheet.pdf