Microchip Technology PIC18F23K20-E/SO
PIC18F23K20-E/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F23K20-E/SO
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
PIC18F23K20-E/SO.pdf
Availability of PIC18F23K20-E/SO
QUANTITY
PIC18F23K20-E/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F23K20-E/SO
Internal Part NumberEIS-PIC18F23K20-E/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationErrata/Datasheet Update 22/Sep/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 22/Apr/2014
Qualification Report 28/May/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 18K
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed48MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size8KB (4K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 11x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F23K20-E/SO
Related LinksPIC18F23, PIC18F23K20-E/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F23K20-E/SO Details Description
Related parts for PIC18F23K20-E/SO
RES SMD 1.74M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 6V datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.01A 50V datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ20 37 OLIV datasheet.pdf
RES SMD 909K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
PGA SOLDER TAIL datasheet.pdf
Connector Receptacle DisplayPort 20 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf