Microchip Technology PIC18F2420-E/ML
PIC18F2420-E/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F2420-E/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
PIC18F2420-E/ML.pdf
Availability of PIC18F2420-E/ML
QUANTITY
PIC18F2420-E/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F2420-E/ML
Internal Part NumberEIS-PIC18F2420-E/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
PIC18 J Series MCU Overview
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package61
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed25MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size16KB (8K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 10x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F2420-E/ML
Related LinksPIC18F2, PIC18F2420-E/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F2420-E/ML Details Description
Related parts for PIC18F2420-E/ML
CAP FILM 0.33UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 14POS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 3A DO214AA datasheet.pdf
RES 10K OHM 4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 383K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN R/A BKWAY HDR GOLD 22POS datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V 3.3V +/-15V 80W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf