Microchip Technology PIC18F2455-I/SP
PIC18F2455-I/SP picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F2455-I/SP
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 28SDIP
Datasheet Download
PIC18F2455-I/SP.pdf
Availability of PIC18F2455-I/SP
QUANTITY
PIC18F2455-I/SP Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F2455-I/SP
Internal Part NumberEIS-PIC18F2455-I/SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification Revision 23/Aug/2013
Qualification Revision 18/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed48MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size24KB (12K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 10x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-SPDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F2455-I/SP
Related LinksPIC18F2, PIC18F2455-I/SP Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F2455-I/SP Details Description
Related parts for PIC18F2455-I/SP
DIP CABLE - CDR40G/AE40G/X datasheet.pdf
OPTOISO 5KV 2CH OPEN COLL 8DIP datasheet.pdf
TACK CLIP datasheet.pdf
CABLE MOD FLAT 4COND BLACK 500' datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 7.5NS 119BGA datasheet.pdf
STK600 ROUTING CARD AVR datasheet.pdf
CT RELAY HDR ASSY 15P BLUE datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf