Microchip Technology PIC18F24J11T-I/SS
PIC18F24J11T-I/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F24J11T-I/SS
Brief Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SSOP
Datasheet Download
PIC18F24J11T-I/SS.pdf
Availability of PIC18F24J11T-I/SS
QUANTITY
PIC18F24J11T-I/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F24J11T-I/SS
Internal Part NumberEIS-PIC18F24J11T-I/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPIC18 J Series MCU Overview
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC18F46J11 Datasheet Errata Revision 08/Nov/2013
Copper Bond Wire 17/Dec/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 18J
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed48MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O16
Program Memory Size16KB (8K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size3.8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.15 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 10x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F24J11T-I/SS
Related LinksPIC18F24, PIC18F24J11T-I/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F24J11T-I/SS Details Description
Related parts for PIC18F24J11T-I/SS
Crystal 24.0000MHz 30ppm 16pF 30 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 106 I/O 196CSBGA datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 649 OHM 1% 10W datasheet.pdf
Connector Socket 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219-M datasheet.pdf
DIODE ZENER 500MW MICROMELF datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CABLE PROGRAMMING 4POS datasheet.pdf