Microchip Technology PIC18F24K20-E/ML
PIC18F24K20-E/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F24K20-E/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
PIC18F24K20-E/ML.pdf
Availability of PIC18F24K20-E/ML
QUANTITY
PIC18F24K20-E/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F24K20-E/ML
Internal Part NumberEIS-PIC18F24K20-E/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC18F(2,4)xK20 Errata/Datasheet 22/May/2013
Errata and Datasheet Update 20/Dec/2013
Datasheet/Errata Update 09/Apr/2014
Errata/Datasheet Update 07/Aug/2014
Mold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
Errata/Datasheet Update 22/Sep/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package61
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 18K
Core Size8-Bit
Speed48MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O24
RAM Size768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 11x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F24K20-E/ML
Related LinksPIC18F24, PIC18F24K20-E/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F24K20-E/ML Details Description
Related parts for PIC18F24K20-E/ML
DIODE ZENER 12V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20QFN datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 4V 20% 2824 datasheet.pdf
RES SMD 1.3 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC MOSFET OMNIFET II 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.02% 0.3W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 425MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 128PO datasheet.pdf
FUME EXTRACTOR DUO 120VAC datasheet.pdf