Microchip Technology PIC18F24K20T-I/ML
PIC18F24K20T-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F24K20T-I/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
PIC18F24K20T-I/ML.pdf
Availability of PIC18F24K20T-I/ML
QUANTITY
PIC18F24K20T-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F24K20T-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC18F24K20T-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPIC18 K-Series
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC18F(2,4)xK20 Errata/Datasheet 22/May/2013
Errata and Datasheet Update 20/Dec/2013
Datasheet/Errata Update 09/Apr/2014
Errata/Datasheet Update 07/Aug/2014
Mold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
Errata/Datasheet Update 22/Sep/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 18K
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed64MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O24
RAM Size768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 11x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F24K20T-I/ML
Related LinksPIC18F24, PIC18F24K20T-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F24K20T-I/ML Details Description
Related parts for PIC18F24K20T-I/ML
MEMORY CARD FLASH 128MB datasheet.pdf
CONN DIP 24POS .1" X .1" GOLD datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 470MA 220 MOHM datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
OPEN FRAME HEADER datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 14A DPAK datasheet.pdf