Microchip Technology PIC18F2520-E/SO
PIC18F2520-E/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F2520-E/SO
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
PIC18F2520-E/SO.pdf
Availability of PIC18F2520-E/SO
QUANTITY
PIC18F2520-E/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F2520-E/SO
Internal Part NumberEIS-PIC18F2520-E/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginSOIC-28L Palladium Coated Copper 29/Aug/2013
SOIC-28L Revision 17/Dec/2013
SOIC-28L Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed25MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size32KB (16K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size1.5K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 10x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F2520-E/SO
Related LinksPIC18F2, PIC18F2520-E/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F2520-E/SO Details Description
Related parts for PIC18F2520-E/SO
BAG SHIELD METAL-OUT 4X6 datasheet.pdf
WAFER SW DP-5POS NON-SHORT datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RND SPACER 0.085" NYLON 19.56MM datasheet.pdf
PREMO-FLEX 0.50 JMPR LGT 254 datasheet.pdf
RES 215 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 2POS datasheet.pdf
UPS SMART TOWER AVR 120V datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 42POS datasheet.pdf