Microchip Technology PIC18F258-E/SP
PIC18F258-E/SP picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F258-E/SP
Brief Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SDIP
Datasheet Download
PIC18F258-E/SP.pdf
Availability of PIC18F258-E/SP
QUANTITY
PIC18F258-E/SP Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F258-E/SP
Internal Part NumberEIS-PIC18F258-E/SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification Revision 23/Aug/2013
Qualification Revision 18/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityCAN, I²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O22
Program Memory Size32KB (16K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size1.5K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 5x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-SPDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F258-E/SP
Related LinksPIC18F2, PIC18F258-E/SP Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F258-E/SP Details Description
Related parts for PIC18F258-E/SP
SENSOR 15PSIG MV datasheet.pdf
RELAY START/STOP 240V 50A AC OUT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
XMITTER HS LNG-RANGE 318MHZ 8BTN datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 22VC SMC datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
1020-7W ANVIL datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 435MA 520 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN FPC 15POS .3MM datasheet.pdf