Microchip Technology PIC18F25K22-E/ML
PIC18F25K22-E/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F25K22-E/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
PIC18F25K22-E/ML.pdf
Availability of PIC18F25K22-E/ML
QUANTITY
PIC18F25K22-E/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F25K22-E/ML
Internal Part NumberEIS-PIC18F25K22-E/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationErrata/Datasheet Update 07/Aug/2014
Mold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
Errata/Datasheet Update 16/Apr/2015
Errata/Datasheet Update 22/May/2015
Errata/Datasheet Update 23/Jul/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package61
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 18K
Core Size8-Bit
Speed48MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size32KB (16K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size1.5K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 19x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F25K22-E/ML
Related LinksPIC18F25, PIC18F25K22-E/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F25K22-E/ML Details Description
Related parts for PIC18F25K22-E/ML
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC VCXO 74.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15 OHM 5% 25W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 3.5MM datasheet.pdf
BOARD DELTA SIGMA ADC LTC2462 datasheet.pdf
4P 4C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 8.2K OHM 16SOIC datasheet.pdf