Microchip Technology PIC18F25K50-I/SP
PIC18F25K50-I/SP picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F25K50-I/SP
Brief Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SDIP
Datasheet Download
PIC18F25K50-I/SP.pdf
Availability of PIC18F25K50-I/SP
QUANTITY
PIC18F25K50-I/SP Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F25K50-I/SP
Internal Part NumberEIS-PIC18F25K50-I/SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC18(L)F24,25,45K50 Errata/Datasheet Update 25/Nov/2013
PIC18(L)F24/25/45K50 Errata/Datasheet Update 22/Jan/2014
PIC18(L)F2X/45K50 Datasheet Update 09/Jul/2014
Copper Bond Wire 07/Apr/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 22/Apr/2014
Qualification Revision 23/Jun/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 18K
Core Size8-Bit
Speed48MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size32KB (16K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 14x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-SPDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F25K50-I/SP
Related LinksPIC18F25, PIC18F25K50-I/SP Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F25K50-I/SP Details Description
Related parts for PIC18F25K50-I/SP
IC AMP VIDEO 282MHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 5% 2W J LEAD datasheet.pdf
SWITCH DIP ROCKER 8POS BLUE T/H datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 28SSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 4.74"L X 3.69"W datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5V IN 9V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 0.050 40 POS datasheet.pdf
SPEAKER SMD datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf