Microchip Technology PIC18F2610T-I/SO
PIC18F2610T-I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F2610T-I/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
PIC18F2610T-I/SO.pdf
Availability of PIC18F2610T-I/SO
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC18F2610T-I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F2610T-I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC18F2610T-I/SO
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationErrata/Datasheet Update 03/Dec/2014
Errata Update 03/Dec/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size64KB (32K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size3.8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 10x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F2610T-I/SO
Related LinksPIC18F26, PIC18F2610T-I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F2610T-I/SO Details Description
Related parts for PIC18F2610T-I/SO
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 6CH 12HXSON datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 19POS TIN datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf
CAP FILM 820NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf