Yageo RT1206CRE0744R2L
RT1206CRE0744R2L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRE0744R2L
Brief Description
RES SMD 44.2 OHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRE0744R2L.pdf
Availability of RT1206CRE0744R2L
QUANTITY
RT1206CRE0744R2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRE0744R2L
Internal Part NumberEIS-RT1206CRE0744R2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)44.2
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRE0744R2L
Related LinksRT1206CR, RT1206CRE0744R2L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRE0744R2L Details Description
Related parts for RT1206CRE0744R2L
DIODE SCHOTTKY 30V 3A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 26.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE TIE 18LB WR BLK 6.3" datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV PHVOLT 8SMD datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 100MHZ 24QSOP datasheet.pdf
DIP CABLE - CDP16S/AE16G/CDP16S datasheet.pdf
RES SMD 13.7KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP MICA 5PF 0.5PF 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 180D ROU datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 820 OHM 16SOIC datasheet.pdf
FUSE 690V 1P MOV DIN SPD datasheet.pdf