Microchip Technology PIC18F26K20-E/SS
PIC18F26K20-E/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F26K20-E/SS
Brief Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SSOP
Datasheet Download
PIC18F26K20-E/SS.pdf
Availability of PIC18F26K20-E/SS
QUANTITY
PIC18F26K20-E/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F26K20-E/SS
Internal Part NumberEIS-PIC18F26K20-E/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesXLP Deep Sleep Mode
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC18F26K20,46K20 28/May/2013
Errata/Datasheet Update 03/Dec/2014
Copper Bond Wire 17/Dec/2014
Errata/Datasheet Update 22/Sep/2015
PCN Assembly/OriginMold Compound Update 30/Jul/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package47
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 18K
Core Size8-Bit
Speed48MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size64KB (32K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
RAM Size3.8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 11x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F26K20-E/SS
Related LinksPIC18F26, PIC18F26K20-E/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F26K20-E/SS Details Description
Related parts for PIC18F26K20-E/SS
RESONATOR SAW CER 433.92MHZ SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.630" (16.00mm) datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 7.87M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 565 I/O 900FBGA datasheet.pdf
CIRCULAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
LED CLUSTER T3 1/4 37.5V datasheet.pdf