Microchip Technology PIC18F26K20-I/ML
PIC18F26K20-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F26K20-I/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
PIC18F26K20-I/ML.pdf
Availability of PIC18F26K20-I/ML
QUANTITY
PIC18F26K20-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F26K20-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC18F26K20-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesXLP Deep Sleep Mode
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC18F26K20,46K20 28/May/2013
Mold Compound Update 31/Oct/2014
Errata/Datasheet Update 03/Dec/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
Errata/Datasheet Update 22/Sep/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package61
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 18K
Core Size8-Bit
Speed64MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size64KB (32K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
RAM Size3.8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 11x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F26K20-I/ML
Related LinksPIC18F26, PIC18F26K20-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F26K20-I/ML Details Description
Related parts for PIC18F26K20-I/ML
WASHER FLAT 1/4 FIBRE datasheet.pdf
IC TXRX MULTIPROTOCOL 38-QFN datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.75A 8SOIC datasheet.pdf
IDC CABLE- ASR16B/AE16M/APK16B datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 120W NI-780S datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
Connector Receptacle 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 7.68MHZ CMOS SMD datasheet.pdf