Microchip Technology PIC18F43K20-E/P
PIC18F43K20-E/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F43K20-E/P
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 40DIP
Datasheet Download
PIC18F43K20-E/P.pdf
Availability of PIC18F43K20-E/P
QUANTITY
PIC18F43K20-E/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F43K20-E/P
Internal Part NumberEIS-PIC18F43K20-E/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationErrata/Datasheet Update 22/Sep/2015
PCN Assembly/OriginQualification PDIP-28L/40L 21/Oct/2013
Qualification Assembly Site PDIP-28/40L 23/Aug/2013
Qualification Copper Wire 22/Apr/2014
Qualification Revision 23/Jun/2014
Assembly Site Addition 24/Apr/2015
Assembly Site Transfer 13/May/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package10
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 18K
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed48MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size8KB (4K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 14x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case40-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package40-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F43K20-E/P
Related LinksPIC18F4, PIC18F43K20-E/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F43K20-E/P Details Description
Related parts for PIC18F43K20-E/P
RES 3.32K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
SHOULDER SCREW KNOB SLOTTED 8-32 datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CA,XG,MTRJ-SC datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3A 240VAC ROTARY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP CER 68PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
RES 220 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.2PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0033UF 10% 480VAC AXI datasheet.pdf