Microchip Technology PIC18F43K20-I/ML
PIC18F43K20-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F43K20-I/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
PIC18F43K20-I/ML.pdf
Availability of PIC18F43K20-I/ML
QUANTITY
PIC18F43K20-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F43K20-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC18F43K20-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesXLP Deep Sleep Mode
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPlating 04/Jun/2013
Errata/Datasheet Update 22/Sep/2015
PCN Assembly/OriginQualification Assembly Site 01/May/2014
Qualification Report 01/Jul/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 18K
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed64MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size8KB (4K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 14x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F43K20-I/ML
Related LinksPIC18F43, PIC18F43K20-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F43K20-I/ML Details Description
Related parts for PIC18F43K20-I/ML
TRANS PNP 40V 1A TO92 datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 27 OHM 16SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 85.5VC SMC datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 1.10 X 6" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
LED XML RGBW SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS DUAL .100" R/A datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 500MW DO34 datasheet.pdf