Microchip Technology PIC18F4515-I/P
PIC18F4515-I/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F4515-I/P
Brief Description
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 40DIP
Datasheet Download
PIC18F4515-I/P.pdf
Availability of PIC18F4515-I/P
QUANTITY
PIC18F4515-I/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F4515-I/P
Internal Part NumberEIS-PIC18F4515-I/P
PCN Design/SpecificationErrata/Datasheet Update 03/Dec/2014
Errata Update 03/Dec/2014
PCN Assembly/OriginQualification PDIP-28L/40L 21/Oct/2013
Qualification Assembly Site PDIP-28/40L 23/Aug/2013
Qualification PDIP-28L/40L 23/Aug/2013
Qualification PDIP-28L/40 Revision 05/Sept/2013
Qualification Revision PDIP-28L/40L17/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
Assembly Site Transfer 13/May/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package10
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O36
Program Memory Size48KB (24K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size3.8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 13x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case40-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package40-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F4515-I/P
Related LinksPIC18F4, PIC18F4515-I/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F4515-I/P Details Description
Related parts for PIC18F4515-I/P
FUSE 2001A 600V T-LAG UL CSA datasheet.pdf
RES 56.0 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8SOP-J datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/16 BK 6" datasheet.pdf
Connector Socket 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf