Microchip Technology PIC18F4539-E/PT
PIC18F4539-E/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F4539-E/PT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC18F4539-E/PT.pdf
Availability of PIC18F4539-E/PT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC18F4539-E/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F4539-E/PT
Internal Part NumberEIS-PIC18F4539-E/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O32
Program Memory Size24KB (12K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size1408 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F4539-E/PT
Related LinksPIC18F4, PIC18F4539-E/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F4539-E/PT Details Description
Related parts for PIC18F4539-E/PT
FUSEHOLDER KNOB 2AG FINGERGRIP datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG 7.62MM 2DGT RED CC datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 1.6M OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE STRIP 400A 48VDC BOLT MOUNT datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK RTAN 30POS TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf